Moja historia - Filip Wolak

Wyjazd do USA byl dla mnie swojego rodzaju przypadkiem. Pod koniec lat 90-tych byłem projektantem stron internetowych - zawód wielce pożądany po obu Stronach Atlantyku. Drugiego dnia wakacji otrzymałem propozycję pracy nad jednym z większych portali informacyjnych. Był to rok 1999.

Po paru latach pobytu w USA związałem się z polonijną grupą „Pro Mundo Aeri” - zrzeszającą pilotów i pasjonatów latania pod opieką instruktora Piotr Kowalskiego. Jego rola w naszym życiu jest niebagatelna - wielu z nas zostalo zawodowymi pilotami, inni traktują lotnictwo jako hobby lub po prostu wyzwanie.

Z początku fotografowanie była dla mnie czymś zupełnie dodatkowym - kupiłem aparat aby dokumentować swoje pierwsze lotnicze podboje. Ta pasja rozwinęła się - niewiele później zacząłem zabierać ze sobą aparat praktycznie wszędzie. Moje zainteresowanie sceną muzyczną i jej fotografowanie szybko przyniosło efekty komercyjne, dzięki wyrazistemu stylowi który moje fotografie reprezentują.

W roku 2010 porzuciłem już branżę IT, i poświęciłem się fotografii już w 100% zawodowo. Po wygraniu konkursu w prestiżowym fotograficznym magazynie PDN zacząłem pracować dla publikacji Time Out New York, gdzie doszlifowałem technikę fotografii komercyjnej: od koncertów, parad, portretów, architektury wnętrz, poprzez jedzenie i fotografię dokumentalną. Moje prace publikowane były w największych światowych tytułach m.in. New York Times, Wall Street Journal, LA Times, Times of India, National Geographic i New York Magazine.

Dzięki temu powiększyła się również pula moich klientów - są wśród nich m.in. największe muzea Nowego Jorku – The Metropolitan Museum, The Guggenheim i The Whitney.

Sopocka wystawa "Ponad Zimą" jest pierwszą debiutem tego materiału w Polsce. Ekspozycją są również zainteresowane galerie w Nowym Jorku, i Nowym Orleanie - moim drugim ulubionym amerykańskim mieście.

Powered by SmugMug Owner Log In